سرخط خبرها

مراحل پرورش قارچ جلسه دوم(برش دادن و خاكدهي)

اين جلسه بعد از گذشت مدت زمان بين 12 تا 15 روز انجام ميشود .يه سوال پيش مي آيد كه ما از كجا بفهميم چه روزي بايد روي كمپوست ها را باز كنيم

جواب سوال اينه كه چند كمپوست رو اتفاقي از همه جاي سالن بعد از دوازده روز برش ميزنيم تا ميزان رشد ميسيليوم ها رو ببينيم .اگر رشد ميسيليوم ها به قدري بود كه حدودا هفتاد تا هشتاد درصد سطح كمپوست را پوشاند بهترين زمان براي برش دادن سطح همه ي كمپوست هاست .

نكته هنگام برش زدن تا بعد از خاكدهي دستگاه هاي هوادهي و رطوبت ساز خود را خاموش كنيد .

خب از كجا برش بزنيم و چطور برش بزنيم .كمپوست هايي كه از هر چهار طرف به كمپوست ديگري چسبيده اند را پلاستيك قسمت رويي آن ها را به طور كامل برش ميزنيم .كمپوست هاي ديگر را در قسمت هايي كه كمپوست ديگري قرار دارد كامل برش ميزنيم ولي قسمت هايي را كه در لبه هاي قفسه ها قرار دارند را از پنج تا ده سانتي متري آنها برش ميزنيم تا در كنار راهرو ها داراي لبه باشد.

مثل نمونه زير يك برش غلط است زيرا لبه رعايت نشده است كه باعث خشكي كمپوست ميشود:

boresh

ما بين كمپوست ها مناطقي خالي ميمانند كه بهتر است با پلاستيك هاي برش داده شده پر شود كه در زمان خاكدهي و آبياري بعد از آن كمترين مقدار خاك و اب به طبقات پاييني بريزد.

پس از برش دادن کیسه های کمپوست زمان آماده ساخت خاک پوششی ميرسد
لوازمی نیز قبل از شروع به کار احتیاج خواهیم داشت در سالن های بزرگ برای خاکدهی نیاز به یک پیمانه برای اندازه زدن خاکها است . چراکه در زمان خاکدهی یک سالن با500 کمپوست نمیتوان در سالن براحتی میران خاک ریخته شده بر کمپوست ها را اندازه زد یا به عبارت دیگر امکان کم و زیاد شدن خاک بر روی کمپوست ها وجود دارد. در ضمن اغلب سالن ها فضای زیادی برای آماده کردن خاک در سالن ندارند و بنابراین خاک ها را در راهروی خارج سالن یا در بیرون از محل پرورش قارچ آماده میکنند . پس برای راحتی در بیرون سالن خاکهای پیمانه شده را به داخل سالن منتقل میکنند .
این پیمانه میتوانند یک سطل فلزی باشد که با تقریب گیری میتوان به میزان پر بودن خاک سطل برای هر کمپوست پی برد. معمولا خاک ها را (که به صورت کیسه کیسه شده شبیه کیسه برنج همراه با دوخت در کارخانه ارسال شده) در یک محل برش داده و به صورت تپه مانند در می آورند و بوسیله بیل آن را در داخل سطل می ریزند كه البته بهتر است خاك خود را چند روز زود تر با كاربندازيم ضدعفوني كنيد كه بعدا با بيماري داخل سالن روبرو نشويد.

khakdehi

سعي كنيد خاكدهي به صورت يكنواخت و با يك پيمانه انجام شود .بعد از ريختن پيمانه خاك روي كمپوست قطر خاك پوششي كل كمپوست ها را با ضخامت 3 تا 5 سانتي متر صاف ميكنيم .يك اندازه بودن سطح خاك باعث رشد يكنواخت قارچ ها ميشود.پس از خاكدهي بر روي خاك روزنامه قرار ميدهيم توجه داشته باشيد كه روزنامه ها بايد قبلا با كاربندازيم ضد عفوني شده باشند .پس از قرار دادن روزنامه ها كه بعدا وظيفه حفظ رطوبت و كربن دي اكسيد را براي خاك دارند ،روي آنها اب را به صورت پودري ميريزيم تا خيس شوند البته اين كار خيس كردن روزنامه ها معمولا چند با در روز بايد انجام شود و هيچوقت نبايد روزنامه ها خشك باشند.اين مقدار  تجربي ميباشد ولي اگر شما حس كرديد كه خاك رو به خشكي ميرود بايد روزنامه ها را خيس كنيد و اينكه ابدهي شما نبايد به قدري باشد كه آب به كمپوست برسد،اين كار باعث كشته شدن ميسيليوم ها ميشود..بهتر است بعد از هر دو روز روزنامه ها را با روزنامه هاي جديد ضد عفوني شده عوض كنيد.برداشتن روزنامه ها و عوض كردنشان باعث تهويه گاز دي اكسيد كربن زير روزنامه ها ميشود كه براي رشد ميسيليوم اين تهويه لازم است .در اين مرحله هم نيازي به رطوبت ساز نيست البته اگر استفاده شود بهتر است از اين جهت كه خيس كردن روزنامه ها را كم تر ميكندو بايد دما در محدوده قبلي نگه داشته شود(25تا 27 درجه).اين كار دوازده روز ديگر طول ميكشد تا ميسيليوم ها از كمپوست به سطح خاك برسند و تا شصت درصد خاك را سفيد كنند.

يك مختصري در باره آّبدهي به خاك :

آبدهی
پس از خاکدهی. کمپوست ها و پهن کردن روزنامه ها بر روی آن و خیس نگاه داشتن آن تا روز دوازدهم باید چند بار به خاکها آبدهی کرد برای آبدهی روزنامه های پهن شده بر روی کمپوستها را کمی مرطوب میکنیم ، تا اندازه ای که قابل برداشتن باشد، این عمل باعث میشود روزنامه ها به یکدیگر بچسبند و جمع شدنشان راحت تر باشد . آبدهی بهتر است یکبار در روز سوم 3 و یکبار در روز هفتم 0 و یکبار در روز دهم 17 صورت گیرد . البته توجه کنید که این شیوه آبدهی تجربی بوده و شاید هر پرورش دهنده شیوه خاصی در آبدهی داشته باشد و شیوه هایی متفاوت از شیوه ای که در بالا گفته شد را بشنویم . آبدهی خاک باید به حدی انجام شود که به هیچ عنوان آب به داخل کمپوست وارد نشود و در حجم بیشتر آب در خاک بماند . آبدهی بیش از حد باعث میشود تا آب به کمپوست وارد شود و باعث کشته شدن میسلیوم ها شود که در نتیجه ورود میسلیوم )میسلیوم = کپک هایی که در آینده به قارچ تبدیل میشوند و به رنگ سفید هستند( به داخل خاک کند
میشود در روش آبدهی بالا آبدهی سنگین مد نظر ما است . این نوع آبدهی با آبدهی سبک که در آن تنها سطح روی خاک مرطوب میشود تفاوت دارد . در این روش باید کلیه خاک موجود بر روی کمپوست خیس شود . بهترین راه برای آبدهی استفاده از آبپاش هایی است که بر روی شلنگ آب نصب میشوند و آب در آن به شکل دوش آب خارچ میشود . توجه داشته باشید که باز بودن آب باید به حدی باشد که در زمان آبدهی باعث جابجا
شدن خاکها نشود . هیچگاه نباید آب به صورت مستقیم بر روی کمپوست با فشار ریخته شود ! پس از آبدهی کمپوست ها باید روزنامه هایی جدید به روی آنها پهن شود و دوباره روزنامه های پهن شده را نیز مرطوب کرد . مرطوب نگاه داشتن روزنامه ها تا روز دوازدهم باید انجام شود و تقریبا هر چند ساعت یکبار این عمل باید تکرار شود تا محیطی مرطوب در زیر روزنامه ها ایجاد تا محلی مناسب برای رشد کپک ها ایجاد شود . ترجیحا زمانی که روزنامه های جدید را بر روی کمپوستها پهن میکنید آنها را برای اولین مرطوب سازی با مقداری قارچ کش در آب انجام دهید تا در صورت وجود هر نوع قارچ آن در همان ابتدا از بین رفته و به کمپوستها وارد نشود.

جزوه كامل تر اين متن مقاله زير است

مقاله كليه رموز پرورش قارچ كليك كنيد

 

 

 

اين جلسه بعد از گذشت مدت زمان بين 12 تا 15 روز انجام ميشود .يه سوال پيش مي آيد كه ما از كجا بفهميم چه روزي بايد روي كمپوست ها را باز كنيم جواب سوال اينه كه چند كمپوست رو اتفاقي از همه جاي سالن بعد از دوازده روز برش ميزنيم تا ميزان رشد ميسيليوم ها رو ببينيم .اگر رشد ميسيليوم ها به قدري بود كه حدودا هفتاد تا هشتاد درصد سطح كمپوست را پوشاند بهترين زمان براي برش دادن سطح همه ي كمپوست هاست . نكته هنگام برش زدن تا بعد از خاكدهي دستگاه هاي هوادهي و رطوبت ساز…

نقد و بررسی

User Rating: 3.52 ( 3 votes)

درباره ی گروه کار افرینی گلد سون

گروه کار افرینی گلد سون تنها دارنده نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت ،معدن و تجارت و تحت نظارت مهندسین عرصه تولید پرورش قارچ دکمه ای از سال 1392 کار خود را در جهت ایجاد اشتغال و کار افرینی شروع کرده است امید ان است با مطالعه دقیق مقالات و پکیج های اموزشی و به کار گیری آنها شما نیز در جمع تولید کنندگان و کار افرینان این عرصه قرار گیرید .

همچنین ببینید

مشکلات خشکی بستر در زمان خاکدهی

مشکلات خشکی بستر در زمان خاکدهی: در سالن های سنتی به دلیل نداشتن هواساز و …

یک دیدگاه

تخفیف فوق العاده به مدت بسیار محدود .اموزش های سایت را با کدتخفیف goldsevenبا ۷۰ درصد تخفیف تهیه کنید
+ +